18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupice Oławskie: Kto otrzymał Złoty Kłos, certyfikat i tytuł honorowego obywatela?

mal
W Biskupicach Oławskich po raz trzeci odbyły się 15 czerwca Targi Produktu Lokalnego Powiatu Oławskiego. Była to dobra okazja, aby poznać produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami w miejscowościach powiatu oławskiego. Po raz pierwszy odbył się także przegląd ludowych zespołów

W Biskupicach Oławskich można było posmakować kulinarnych specjałów, a także przyjrzeć się dorobkowi twórców rękodzieła i rzemiosła artystycznego.
Jednym z celów imprezy jest promocja produktów lokalnych, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
- To już trzecie lokalne targi, mam nadzieję, że przedsięwzięcie przyczyni się do popularyzacji lokalnych produktów, które są bardzo wysokiej jakości oraz ich twórców _– mówi Tomasz Kołodziej, prezes Lokalnej Grupy Działania „Starorzecze Odry”, które jest jednym z organizatorów przeglądu.
Dodaje, że to najlepsza wizytówka regionu i nie tylko. W przeglądzie oprócz twórców z powiatu oławskiego wzięli udział także mieszkańcy Oleśnicy.
Podczas imprezy można było spróbować m.in. miodu nawłociowego, kresowych pierogów z miętą i roladek z wątróbek.
Prezentowano również ceramiczne oraz piernikowe wyroby, ręcznie wykonywane ozdoby i biżuterię. Podczas imprezy wręczono certyfikaty lokalnym twórcom oraz nagrodzono najlepsze wyroby. Najlespsze stoiska przygotowali: oławski bar u Mariana, stowarzyszenie z Grędziny i Koło Gospodyń Wiejskich z Miłocic.
Po raz pierwszy w Biskupicach Oławskich odbył się także przegląd zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowało się czternaście kapel. Rywalizowały o Złoty Biskupicki Kłos, który przyznano oławskiemu "Porębiokowi".
Marek Starczewski, sołtys Biskupic Oławski, jeden z organizatorów imprezy oraz pomysłodawca przeglądu mówi, że czegoś takiego w powiecie nie było.
- Dzięki przeglądowi ludowe kapele mogą promować swoją twórczość. - mówił.
Wśród kilkudziesięciu wystawców była m.in. Sylwia Kicuła. Częstowała swojskimi wędlinami i kiełbasami wyrabianymi tradycyjnymi metodami. Podkreślała, że na pewno nie ma w jej wyrobach konserwantów.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Grędzinie chcą zapoznać, szczególnie młodsze pokolenie z kresową kuchnią, którą gotowały ich babcie i mamy na Wschodzie.
- Mamy tutaj wspaniałe weselne pierożki z miętą, pyszną kaszankę i chleb ze smalcem. Wszystko wykonane tradycyjnymi metodami _ – mówią Jadwiga Masłowska i Anna Pocałujko.
Organizatorzy przyznali także tradycyjnie już tytuły honorowych obywateli Biskupic Oławskich. Otrzymali je: Łukasz Dudkowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, Piotr Staszczyk, wiceburmistrz Jelcza-Laskowic oraz Wiesław Kawałko, komendant gminny ochrony przeciwpożarowej w Jelczu-Laskowicach.

Zobacz także Jak bawili się "U Maksymiliana"

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jelczlaskowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto