Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopa pracza można spotkać na Dolnym Śląsku i w Lubuskim. Buszują m.in. na naszych działkach. Zobaczcie zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Szop pracz to już nie tylko bohater amerykańskich bajek. Od kilku lat można go spotkać głównie na zachodzie Polski, w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Co warto wiedzieć o psotnych futrzakach i czy grozi nam prawdziwa inwazja szopów?
Szop pracz to już nie tylko bohater amerykańskich bajek. Od kilku lat można go spotkać głównie na zachodzie Polski, w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Co warto wiedzieć o psotnych futrzakach i czy grozi nam prawdziwa inwazja szopów? Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Szop pracz to już nie tylko bohater amerykańskich bajek, a wszystkożerny futrzak, który coraz liczniej pojawia się na terenie naszego kraju. Od kilku lat można go spotkać głównie na zachodzie Polski, w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Co warto wiedzieć o psotnych futrzakach i czy grozi nam prawdziwa inwazja szopów? Przeczytajcie.

Spis treści

Kiedy szopy pracze pojawiły się w Polsce i skąd się u nas wzięły?

Szopa można spotkać w okolicy ogrodów działkowych, gdzie jest częstym gościem. Wiedzą o tym mieszkańcy Dolnego Śląska, Lubelszczyzny i województwa zachodniopomorskiego. Ostatnio zwierzęta pojawiły się także w Bieszczadach. Polskę zamieszkują od końca lat 90., a ich populacja stale rośnie. Najprawdopodobniej przybyły do nas z Niemiec, gdzie były kiedyś hodowane. Z mapy umieszczonej na stronie Atlasu Ssaków Polski wynika, że najwięcej ich jest po zachodniej stronie kraju, ale ich gromady można spotkać w województwach małopolskim i opolskim, a ostatnio także w lubelskim.

Mapa pokazuje, gdzie odnotowano największe stanowiska szopów praczy w Polsce. Najliczniej występują województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim
Mapa pokazuje, gdzie odnotowano największe stanowiska szopów praczy w Polsce. Najliczniej występują województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim oraz zachodniopomorskim. www.iop.krakow.pl

Szopy pracze rozmnażają się w zasadzie bez żadnych zahamowań, szczególnie w miastach, gdzie próżno szukać polujących na nich rysi i wilków. Nie budzą także zainteresowania wśród myśliwych, bo ich futro nie jest specjalnie cenne. I tak mimo, ze można je odławiać przez cały rok, to rzadko do takich sytuacji dochodzi.

Jakie są szopy pracze? Czy jest się czego bać?

Szopy pracze to sprytne i bardzo inteligentne zwierzęta. Z natury nie są agresywne, choć w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować. Częściej jednak uciekają. Nie warto ich drażnić i zaczepiać, bo niektóre z nich roznoszą wściekliznę, ale i pasożyty. Na wolności przeżywają maksymalnie trzy lata, osiągając długość maksymalnie 70 cm i wagę około 10 kilogramów. Na co dzień zamieszkują lasy mieszane i śpią w dziuplach drzew oraz norach. Są wszystkożerne, więc często można je spotkać na ogródkach działkowych, gdzie podjadają owoce oraz nasiona. Żerują najczęściej w nocy, choć można je spotkać również w ciągu dnia.

W województwie wielkopolskim udało się sfilmować szopa

Szop pracz to gatunek inwazyjny

Poza wścieklizną szopy roznoszą również baylisascaris procyonis - glistę, którą wydalają razem z kałem. Stanowią spore zagrożenie dla ptactwa, bo polują na ich gniazda, w których znajdują się jaja. Dziś rozmnażają się na wolności bez udziału człowieka. Przepisy mówią o tym, że można je odławiać przy pomocy pułapek, podobnie jak jenoty i norki amerykańskie. Część z nich trafia do azylu dla zwierząt. Obowiązuje zakaz ich hodowli domowej.

Co jeszcze ciekawego wiemy o szopach i jak ochronić nasze działki przed ich inwazją?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szopa pracza można spotkać na Dolnym Śląsku i w Lubuskim. Buszują m.in. na naszych działkach. Zobaczcie zdjęcia - Gazeta Wrocławska

Wróć na jelczlaskowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto