Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Festiwal Piwa 2023. Chcą wypromować Warszawę za granicą. „To świetne miejsce do odwiedzenia”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Jak będzie wyglądać jesienna edycja?
Jak będzie wyglądać jesienna edycja? Szymon Starnawski
Ponad trzysta piw zostało uwarzonych specjalnie na Warszawski Festiwal Piwa. Wypić będzie je można tylko w tym miejscu. Ale jesienna edycja ma być szczególna. Twórcy wydarzeniu chcą je wypromować za granicą. W tym celu... uwarzyli dwa piwa, które wysłali do 17 krajów w Europie. Co jeszcze będzie się działo podczas jesiennej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa?

Spis treści

W sumie na festiwalu spróbować będzie można aż 1,2 tys. piw rzemieślniczych. Co czwarte to premiera przygotowana specjalnie na Warszawski Festiwal Piwa (WFP). Na stadionie Legii 19-21 października pojawi się 65 browarów. To liczby jednego z największych wydarzeń w Warszawie, które organizowane jest po raz szesnasty. Czym zaskoczy jesienna edycja WFP?

- Opieramy tę edycję na założeniu, że Warszawa jest świetnym miejscem do odwiedzenia – mówi nam Paweł Leszczyński, organizator festiwalu.- Kładziemy nacisk na to, żeby dobrze pokazać nasze ukochane miasto. Zdumiewa nas fakt, że tak mało osób np. z północy Europy przyjeżdża do Warszawy. Bo za cały weekend pobytu zapłacą tyle, ile za jedno wyjście do restauracji u siebie.

Tradycyjnie, na Legii będzie można zobaczyć przegląd najciekawszych browarów rzemieślniczych z Polski. Wśród nich są zarówno – ostro wyselekcjonowani – debiutanci, jak i „wytrawni gracze” warzący od początku piwnej rewolucji. Każdy browar przygotowuje niespodzianki i nowości na WFP. Ale jeden z nich wszedł w kooperację z organizatorami festiwalu. To nietypowy pomysł, by promować Warszawski Festiwal Piwa poza granicami kraju.

Piwo z zaproszeniem. Już wędruje po świecie

Już od kilku edycji WFP ma swoich ambasadorów w różnych krajach świata. Ich zadaniem jest nie tylko promocja wydarzenia, ale także namawianie dystrybutorów, by przyjechali do Warszawy i zrobili „deal” z właścicielami rodzimych browarów. Bo – zdaniem organizatorów WFP – pod względem jakości piwa jesteśmy w światowej czołówce, a do tego jeśli chodzi o ceny, jesteśmy bardzo konkurencyjni.

Jak słyszymy, na dziś zapowiedzieli się goście z USA, Izraela czy Skandynawii. Liczba krajów na pewno wzrośnie także ze względu nie nietypowe zaproszenie. Warszawski Festiwal Piwa wraz z browarem Funky Fluid uwarzył dwa specjalne piwa – inspirowane Polską – które będą promować wydarzenia.

- Wybraliśmy browar Funky Fluid, który ma najlepszy eksport na świat – dociera do 25 krajów. Uwarzyliśmy razem dwa piwa. Pierwsze z nich to „Warsaw Dream”, w którym pokazujemy smak polskich chmieli, we współpracy z Polish Hops. Kolejne to słynna seria Gelato (nawiązująca do smaków lodów – red.), ale w naszej wersji z szarlotką. Do jego produkcji użyliśmy jabłek z tłoczni na Mazowszu – tłumaczy Paweł Leszczyński.

Piwa, z informacją o festiwalu, są już w dystrybucji. Trafiły do siedemnastu różnych krajów w Europie (do Anglii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Grecji. Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier i Włoch.)

Co jeszcze na festiwalu?

Poza browarami z Polski, których listę będzie można zobaczyć tutaj , na WFP przyjeżdża delegacja zza granicy. To efekt współpracy organizatorów z najbardziej renomowanymi festiwalami piwnymi w Europie. Do Warszawy przyjeżdżają więc „perełki”, niezwykle ciekawe browary.

- Będziemy gościć belgijski browar „Oude Beersel”, który robi tradycyjnego lambica z dodatkiem owoców i ziół. Poza tym „Beermaster” z Kijowa, który otworzył się na chwilę przed wojną. Jego szef jest legendą browarnictwa rzemieślniczego na Ukrainie, ponieważ „wychował” sporo piwowarów. Będzie też stoisko z lagerami frankońskimi – tłumaczy Paweł Leszczyński.

Ale Warszawski Festiwal Piwa, to także inne atrakcje:

  • rzemieślnicy - strefa przeszło 20 wystawców, wytwarzających biżuterię, ubrania, akcesoria, przedmioty ozdobne i codziennego użytku czy… robiących tatuaże
  • food trucki
  • wydarzenia sportowe – joga na świeżym powietrzu czy akcja „Pod prąd” zamieniająca kilometry na ergometrze wioślarskim na pieniądze na cele charytatywne

Kiedy? Gdzie?

Warszawski Festiwal Piwa,
19-21 października,
Stadion Legii, ul. Łazienkowska 3
bilety: 23,38 zł (jeden dzień), 47,48 zł (karnet).

Patronem medialnym Warszawskiego Festiwalu Piwa jest portal warszawa.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto