MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach już jest

Malwina Gadawa
Monografia w Jelczu-Laskowicach
Monografia w Jelczu-Laskowicach Malwina Gadawa
Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach już jest. Najbardziej znany zabytek w Jelczu-Laskowicach, doczekał się pierwszej publikacji. Urząd Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach wydał właśnie monografie pałacu, który jest najbardziej znanym zabytkiem w gminie.

Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach już jest. Najbardziej znany zabytek w Jelczu-Laskowicach, doczekał się pierwszej publikacji. Urząd Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach wydał właśnie monografie pałacu, który jest najbardziej znanym zabytkiem w gminie.

Wiceburmistrz Aleksander Mitek mówi, że koszt związany z wydaniem tysiąca egzemplarzy monografii pałacu w jelczu-Laskowicach to około 23 tysięcy złotych. W kwocie tej przewidziano także honorarium dla autorki - oławianki Elżbiety Mality. Z wykształcenia historyk sztuki, absolwentki Uniwersytetu Wrocławskiego. Już podczas studiów zainteresowała się perełką architektury powiatu oławskiego - pałacem przy ulicy Witosa w Jelczu-Laskowicach. - Wieloletnia praca nad rękopisami jego dawnych właścicieli dała efekt w postaci książki, w której opisuję dzieje ziemi jelczańsko-laskowickiej i historię rezydencji - mówi Elżbieta Malita.

Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach to 134 stron

Monografia pałacu w Jelczu-Laskowicach to 134 stron wydanych w twardej oprawie. Publikacja opisuje ród von Saurma, czyli ówczesnych właścicieli ziemi jelczańsko-laskowickiej i historię pałacu oraz jego powojenny los. - Książka to wynik moich trzyletnich badań. W monografii skupiłam się na historii, analizie architektonicznej i skonfrontowaniu lasko-wickiego pałacu z innymi XIX-wiecznymi rezydencjami śląskimi - pisze autorka książki Elżbieta Malita. Dodaje, że archiwa Saurmów to jeden z największych rodzinnych zbiorów w dolnośląskich archiwach. Uważa, że materiał ten jest najcenniejszym źródłem historycznym dla dziejów ziemi jelczańsko-laskowickiej.
Czytelnicy monografii mogą także zobaczyć archiwalne zdjęcia pałacu i dokumenty.
Wiceburmistrz Aleksander Mitek mówi, że praca oławianki zebrała bardzo dobre recenzje, dlatego urząd zdecydował się ją wydać. - Pomyśleliśmy, że warto namówić autorkę o rozszerzenie publikacji, która jest opracowaniem części naszej historii i wydać ją w formie książki - mówi Aleksander Mitek. Dodaje, że to pierwsza taka publikacja dotycząca laskowickiego pałacu. Książka trafi do bibliotek w gminie, tych publicznych i szkolnych. Monografie otrzymają także inne instytucje kultury. Książka będzie rozdawana podczas różnych okazji. Aleksander Mitek nie wyklucza dodruku, jeżeli będzie zainteresowanie monografią. Malwina Gadawa

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jelczlaskowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto