Andrzej Masło od lat pasjonuje się numizmatyką. Z okazji tegorocznych Dni Jelcza-Laskowic postanowił wydać pamiątkową monetę, by promować miasto

Monetami interesuje się od daw-na. Kilka lat temu wpadł na pomysł, żeby stworzyć lokalne dukaty. Według niego to świetna promocja każdego miasta. Mogą je kupić mieszkańcy i turyści. Ich wartość z czasem rośnie. Niektórzy chcą je sobie zachować na pamiątkę, a inni dają komuś w prezencie. Był pomysłodawcą takich monet w Oławie.
Wpadł na pomysł , by taki lokalny pieniądz wydać z okazji Dni Jelcza-Laskowic, które odbędą się podczas majowego weekendu.

Producentem jest Mennica Kresowa, a eminentem Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.

1000 sztuk wykonano z mosiądzu, w tym 500 w technice tampondruk. Dodatkowo 150 monet jest ze srebra oksydowanego w pamiątkowym etui. Dukaty są o nominale 15, 20 i 40. 15 dukatów to 15 złotych. Na monecie widnieje herb miasta oraz jelczański autobus o numerze seryjnym 104.

- Dedykuję wydanie lokalnych dukatów byłym pracownikom Jelczańskich Zakładów Samochodowych, bez których nie powstałoby miasto Jelcz-Laskowice. Znam tych ludzi, mój tato i dziadek pracowali w jelczańskiej fabryce - mówi Andrzej Masło.

- Jeżeli będzie duże zainteresowanie tymi monetami, nie wykluczai, że to będzie dopiero pierwszy dukat z całej serii, na której zaprezentowane zostaną samochody produkowane w Jelczu - mówi wiceburmistrz Jelcza-Laskowic Aleksander Mitek.

Monety w przedsprzedaży można kupić poprzez stronę internetową: www.dukaty-lokalne.pl. Bezpośrednio sprzedawane będą od 3 maja (od g. 9) na placu przy ul. Oławskiej w Jelczu-Laskowicach. Wtedy będzie można zobaczyć też "ogórka" - jeden z bardziej znanych autobusów produkowanych w jelczańskiej fabryce.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!