Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj Serce w Walentynki. Zrób zdjęcie z narządami w fotobudce i wspieraj transplantację

Zuza Gunia
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji 123rf
W poniedziałek (26 stycznia) w Polsce obchodziliśmy Dzień Transplantacji, którego celem jest promowanie przeszczepów. Z kolei w walentynki kampania dawca.pl zaprasza do promowania idei transplantacji.

Dzień Transplantacji jest obchodzony w rocznicę pierwszego, polskiego przeszczepu nerki, który miał miejsce w 1966 roku w Warszawie. Był to 621 zabieg na świecie. Dzień ten obchodzony jest od 2005 roku.

Z tej okazji kampania dawca.pl organizuje specjalne wydarzenie na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

- W godzinach 10.00-18.00 będziemy zachęcać do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce z narządami (serce, płuca, nerka, wątroba), umieszczeniu ich oznaczonych hashtagiem #oddajserce w mediach społecznościowych” – zachęca Paweł Klikowicz, rzecznik Dawca.pl.

- Nietypową kampanię rozpoczęliśmy w Ogólnopolski Dzień Transplantacji i poprzez akcje w Warszawie i Krakowie zachęcaliśmy użytkowników aplikacji Twitter oraz Instagram do przekazania wirtualnego serca jednocześnie zwracając uwagę na problematykę dawstwa narządów – podkreśla koordynator Dawca.pl.

Zrobienie zdjęcia w odpowiedniej pozie - z wyciągniętą ręką, i opublikowanie w aplikacji Instagram, wskazuje na przekazanie serca drugiej osobie. Dodatkowo aplikacja internetowa na www.dawca.pl/oddajserce automatycznie zaciąga zdjęcia opatrzone hasztagiem #oddajserce, tworząc wirtualne serce, w którym można odnaleźć swoje zdjęcia i udostępniać w wybranych kanałach Social Media.

Dawca.pl jest kampanią promującą świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu powszechnej akceptacji dla tych procedur. Jest prowadzona przez grupę studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu. Na stronie kampanii można wyrobić oświadczenie woli, które jest „testamentem” osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy.

Przygotowaliśmy dla was garść informacji, które każdy na temat przeszczepu powinien wiedzieć.

Dlaczego warto oddać swój narząd do przeszczepienia?

To proste: możesz uratować komuś życie! Przeszczep zdrowego narządu, jest zazwyczaj konieczny, aby inna osoba mogła normalnie żyć.

Kiedy pobierane są narządy do przeszczepienia?

Jak czytamy na stronach Poltransplantu: "Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową."

Czym jest oświadczenie woli?

Oświadczenie woli to promocja transplantacji i nie jest dokumentem, który posiada moc prawną. Warto jednak nosić taką kartę przy sobie i chwalić się nią wśród znajomych. W ten sposób informacja, o tym, że warto być dawcą będzie rozpowszechniana.

Co jeśli nie chcę zostać dawcą?

W świetle polskiego prawa, każdy z nas po śmierci jest dawcą narządów. Jeśli nie chcemy, by nasze narządy zostały przeszczepione, możemy się zgłosić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, który jest dostępny na stronach Poltransplantu. Warto uprzedzić o tym rodzinę. Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu lub oświadczenie ustne złożone w obecności dwóch świadków.

Czy biorca może się dowiedzieć kim był zmarły dawca lub skontaktować się z rodziną?

Artykuł 19 Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu I przeszczepianiu komórek tkanek I narządów mówi:
1. Dane osobowe dotyczące potencjalnego dawcy, dawcy, potencjalnego biorcy i biorcy są objęte tajemnicą i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o tajemnicy zawodowej i służbowej oraz w przepisach dotyczących dokumentacji medycznej prowadzonej przez podmioty lecznicze.
2. Jeżeli narząd ma być pobrany od żywego dawcy, przepis ust. 1 nie dotyczy ujawnienia danych osobowych o dawcy i o biorcy odpowiednio tym osobom.

Jaka jest liczba przeszczepów w Polsce?

Niestety wciąż niższa, niż w innych krajach wysoko rozwiniętych. W ubiegłym roku przeszczepiono 1616 narządów wewnętrznych, wzrosła liczba przeszczepów od żywych dawców: było ich 85. Najczęściej przeszczepia się nerki i fragmenty wątroby.


Zobacz jak to działa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto