Na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty po raz pierwszy w Polsce pokazano obraz „Twój Vincent”.

Nowe Horyzonty pokazały rewolucyjną technikę filmową. Owacjami przyjęła publiczność zrealizowany w nowatorskiej technice animacji malarskiej film o życiu Vincenta van Gogha. Na przedpremierowym pokazie (4 sierpnia) w Kinie Nowe Horyzonty gościli twórcy. – To niezwykły zaszczyt być na tym festiwalu i po siedmiu latach pracy pokazać film – mówiła Dorota Kobiela, współreżyserka (razem z Hugh Welchmanem) tego niezwykłego obrazu. – Dziękuję, bo spotkałam ludzi, którzy w film uwierzyli – dodała. Na pomysł filmu Dorota Kobiela wpadła, czytając po raz kolejny listy van Gogha. Pomyślała, że warto połączyć opowieść o życiu van Gogha z jego malarstwem w niezwykły sposób. Scenariusz napisała wspólnie ze współreżyserem i Jackiem Dehnelem. Film został namalowany przez 65 twórców trzema tysiącami litrów farby na płótnie, zagrali w nim aktorzy, sceny zostały wyświetlane na płótnie, klatka po klatce. Zespół malarzy namalował wszystko w stylistyce van Gogha. Efekt jest niezwykły, choć do oglądania tej oryginalnej animacji oko widza musiało przywyknąć, na początku film trudno się ogląda. Zapytany o trudną współpracę (aktor kreuje rolę, a efekt jego pracy zostaje poddany obróbce animacyjnej), grający Vincenta Robert Gulaczyk, aktor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, powiedział: – To nie miało wpływu na moją pracę. Ponieważ rola Vincenta jest moim debiutem filmowym, trudno mi porównywać pracę nad nią do teatralnej codzienności. Pozostaje mi być wdzięcznym Dorocie i Hugh, że zobaczyli w moich oczach spojrzenie Vincenta – mówił, wyraźnie wzruszony.
Poruszona efektem wspólnej pracy była także Dorota Roqueplo, autorka kostiumów, która po raz pierwszy we Wrocławiu zobaczyła film w całości. – Pierwszy raz tworzyłam kostiumy do animacji. Użyłam materiałów z czasów van Gogha, starając się oddać ducha 1890 roku – mówiła. Koproducentami filmu „Twój Vincent” są: Miasto Wrocław, Odra-Film (ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego) oraz Centrum Technologii Audiowizualnych. Polska premiera, już z polskim dubbingiem, odbędzie się jesienią we wrocławskim DCF-ie. 200 obrazów namalowanych do filmu można kupić na stronie: www.lovingvincent.com.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!