Wspierają lokalnych twórców, promują lokalne wydarzenia. W tym roku mija cztery lata od momentu uruchomienia multimedialnego portalu Dolnośląska Kultura i Sztuka.

Przez ten czas dokis.pl zgromadził wokół siebie grono użytkowników, którzy właśnie z tej domeny czerpią informacje o życiu kulturalnym i wydarzeniach kulturalnych na Dolnym Śląsku. Także w jego małych ośrodkach. - Misją portalu jest tworzenie skutecznego systemu promocji wydarzeń kulturalnych w regionie. Con istotne są one współtworzone przez naszych partnerów terenowych – podkreślają jego twórcy. Ale DOKiS to także budowanie systemu informacji o kulturze i jej twórcach, zarządzanie informacją poprzez specjalnie stworzony kalendarz i mapę wydarzeń kulturalnych na Dolnym Śląsku.

Ideą portalu jest wspólne redagowanie treści, a przede wszystkim promowanie wydarzeń lokalnych na forum regionalnym. Co istotne, funkcjonowanie witryny oparte jest na partnerskiej współpracy redakcji portalu z wybranymi, najaktywniejszymi na Dolnym Śląsku ośrodkami kultury.
Jak powstawał dokis.pl? Do pierwszego etapu realizacji projektu wytypowano najaktywniejsze ośrodki kultury na Dolnym Śląsku, dla których wdrożono tak zwany system partnerski. Zakłada on uczynieniu samorządowej instytucji kultury współredaktorem treści zamieszczanych w portalu. Partner stawał się więc elementem kluczowym systemu – bowiem to jego pracownicy odpowiadali od tej pory za dostarczenie treści do portalu. -Zadaniem naszego partnera jest nie tylko dostarczenie do systemu własnych informacji, lecz objęcie swoją uwagą wszystkich wydarzeń artystycznych i kulturalnych w obszarze działania danej jednostki – mówią twórcy portalu, którzy podkreślają, że mechanizmy promocyjne systemu mają służyć nie tylko instytucjom kultury. Dokis.pl to także możliwość tworzenia kont i powiązanych z nimi wizytówek, również dla osób fizycznych - artystów, animatorów i instruktorów kultury. Posiadacz konta może zarejestrować w systemie swoją osobę i zaprezentować swoją twórczość. Może też zaprezentować prowadzony przez siebie zespół muzyczny, grupę artystyczną, galerię sztuki, klub muzyczny itp.
Ale postrzeganie portalu DOKIS.PL jako jeszcze jednej wyszukiwarki imprez i wydarzeń kulturalnych oznacza pominięcie połowy jego funkcjonalności i głównego celu jakim jest nie tylko zebranie informacji z wielu źródeł, uzupełnienie ich materiałami redakcyjnymi, lecz także udostępnienie tych informacji podmiotom wyspecjalizowanym w tworzeniu treści (media), dostarczaniu algorytmów wyszukiwania imprez (portale internetowe), integrujących bazy danych (NCK - Mapa Kultury, DOT - promocja tras turystycznych, Urząd Marszałkowski - portal regionalny). W tym celu wykorzystano mechanizm API, umożliwiający automatyczne pobranie odfiltrowanych treści.
Portal, który powstał przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki i Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim, działa pod patronatem Narodowego Centrum Kultury. Dolnośląska Kultura i Sztuka wspiera także lokalnych artystów, doceniając ich wkład w życie kulturalne regionu.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!