35 lat komputera osobistego. Jak zmieniały się komputery?

Akcja specjalna INTEL
Komputery stały się nieodłączną częścią codziennego życia. Korzystają z nich dzieci, dorośli, seniorzy. Większość z nas nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez komputera, a niektórzy nawet nie pamiętają czasów, gdy ich nie było. Komputer osobisty w tym roku skończył 35 lat. Jak zmienił się na przestrzeni lat?

Pierwsze komputery na świecie
W 1943 roku Alan Turing, brytyjski informatyk i kryptolog, skonstruował maszynę deszyfrującą, która nie tylko pomogła aliantom wygrać II Wojnę Światową, ale także była pierwowzorem dzisiejszych komputerów. To właśnie na jej bazie powstał Collosus, pierwszy programowalny komputer na świecie, wykorzystywany do celów wojskowych. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych powstają słynne komputery ENIAC, wykorzystywane przez armię do obliczeń związanych z balistyką. Maszyna ta ważyła bagatela 27 ton, miała 30 metrów długości i zajmowała powierzchnię 167 metrów kwadratowych. 8 lat później twórcy ENIACa budują UNIVAC I, pierwszy komputer komercyjny i produkowany seryjnie. W latach 60 i 70 mniejsze komputery zaczynają trafiać do wielkich przedsiębiorstw i jednostek administracyjnych, powoli także pojawiają się u użytkowników indywidualnych.

Czytaj też: Multimedialny latop dla studenta

Jak zmieniały się parametry komputerów osobistych
Pierwszym komputerem przenośnym był wyprodukowany w 1975 roku IBM 5100. Ważył on 25 kilogramów i działał tylko przy stałym dostępie do prądu. Z dzisiejszej perspektywy jego mobilność była bardzo umowna. Jego wysoka cena czyniła go niedostępnym dla większości użytkowników indywidualnych. Rynek komputerów zrewolucjonizował dopiero IBM PC 5150, który pojawił się w sprzedaży w 1981 roku. Dziś model ten uważany jest za pierwszy komputer osobisty. Jako pierwszy był produkowany na masową skalę, tańszy i łatwiej dostępny od swoich poprzedników. Tym modelem IBM ustanowił standard konstrukcji oraz konfiguracji PC. IBM 5150 bardzo szybko zaczął być kopiowany przez innych producentów komputerów i na rynku zaczęły pojawiać się tanie modele dla każdego. Komputer ten wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088 oraz pamięć RAM o wielkości 16 KB. Co ciekawe, nie posiadał on twardego dysku. Dane należało przechowywać na dyskietkach, które oferowały przestrzeń 160 KB.Procesor zastosowany w IMB PC charakteryzowała częstotliwość taktowania 4,77 MHz oraz 29 tysięcy tranzystorów. Dzięki rozwojowi technologii Intela dzisiejsze procesory osiągają taktowanie na poziomie 3,5 GHz i liczbie tranzystorów przekraczającej milion. Oznacza to, że dzisiejsze laptopy są tysiąckrotnie bardziej wydajne od swoich stacjonarnych poprzedników. Procesory produkowane dzisiaj, mimo dużo większej wydajności, pobierają też znacznie mniej energii. Inne komponenty komputera też znacznie ewoluowały. Pamięć RAM, kiedyś o wielkości 16 KB dzisiaj może mieć nawet 8GB. Dyski twarde dzisiaj osiągają rozmiary aż 1 TB, zdolne pomieścić nieskończoną ilość danych. Producenci komputerów odchodzą od klasycznych dysków twardych na rzecz nośników SSD, czyli dysków bez ruchomych części. Są one dużo bardziej wytrzymałe i znacznie szybsze.

Czytaj też: 7 rzeczy, które możesz zrobić ze swoim nowym laptopem

Ewolucja komputerów mobilnych
Rok po premierze IBM PC firma Grid zaprezentowała pierwszy komputer złożony z dwóch składanych części z ekranem i klawiaturą. Poza rewolucyjną konstrukcją cechował się on mocną jak na tamte czasy konfiguracją i ogromną ceną. Zasłynął jako komputer, który latał w kosmos z astronautami na pokładzie promu Discovery. Dzisiaj uważany jest za protoplastę nowoczesnych laptopów. Jak na komputer wyprodukowany w tamtych czasach ważył on niewiele, jedynie 5 kilogramów. Gdy w latach 90 na masową skalę ruszyła produkcja laptopów większość modeli ważyła od 5 do 3 kilogramów. Część z nas pamięta, że codzienne noszenie torby z tak ciężkim laptopem do pracy nie było wygodne. Dzisiaj jednak laptopy są niesamowicie cienkie i lekkie. Najbardziej mobilne modele mają grubość 1,5 centymetra i ważą niewiele więcej niż 1 kg. Ich konstrukcja też się zmieniła. Pojawiły się na rynku laptopy 2w1, czyli urządzenia z obrotowymi lub odczepianymi ekranami, które mogą działać zarówno jako laptop jak i tablet. Wraz z ewolucją konstrukcji laptopów zmienił się także ich wygląd. Dziś w niczym nie przypominają już one topornych plastikowych pudeł, są eleganckie i smukłe, przez co bardzo łatwo jest je przenosić. Na mobilność komputera wpływa także bateria. Wykorzystywane kiedyś baterie kadmowo-niklowe zastąpione zostały litowo-jonowymi, a ich pojemność była stopniowo zwiększana. Dzisiaj można cieszyć się bezprzewodowym korzystaniem z nich nawet do 12 godzin.

Czytaj też: Mobilność czy wydajność? A może 2w1?

Od czarnego ekranu do jakości Full HD
W drugiej połowie lat 80 zadebiutowały kolorowe matryce oraz graficzny interfejs użytkownika. Wcześniej na maleńkich, monochromatycznych ekranach komputerów widniały jedynie litery i cyfry, za pomocą których zadawało się komputerowi komendy. Graficzny interfejs użytkownika to dobrze znane nam pulpit, okna, foldery z których korzystamy za pomocą myszy i kursora. To prawdziwa rewolucja, która sprawiła, że obsługi komputera mógł nauczyć się każdy. Również wtedy zadebiutował system Windows. Jego pierwsza wersja opierała się na prostej grafice w kilku kolorach, poza oknem do wpisywania komend korzystać można było także z kalkulatora, notatnika oraz programu Paint. Prawdziwą rewolucję wprowadził system Windows 95. Był to pierwszy system z menu start oraz przeglądarką Internet Explorer. Aktualnie korzystamy z systemu Windows 10, który łączy w sobie zalety swoich poprzedników i umożliwia bardzo intuicyjną nawigację.Wraz z tymi zmianami na ważności zyskiwał ekran komputera.Producenci zaczęli wyposażać laptopy w coraz większe ekrany o wyższej rozdzielczości, lepiej oddające głębię kolorów, z cieńszymi ramkami wokół. Dzisiaj możemy cieszyć się pracą przy niemal bezramkowych ekranach o rozdzielczości Full HD. Zawrotna jakość obrazu pozwala nam na korzystanie z laptopa zamiast telewizora, zarówno do oglądania filmów jak i grania. Ogromną zmianą jest także wprowadzenie ekranów dotykowych. Coraz rzadziej sterujemy komputerem za pomocą myszki, nawigując zamiast tego palcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto